За ВУМ
Присъединявайки се към Висше училище по мениджмънт, България, Вие сте на път да преживеете най-страхотното интелектуално приключение, което бихте могли да си представите. Ще откриете, че ние сме висше училище на 21-ви век. Oбучаваме утрешните бизнес визионери.
Със студенти от над 40 държави Висше училище по мениджмънт се нарежда на I-во място сред бизнес училищата в Централна и Източна Европа по критерия „Международна ориентация“ в класацията на U-Multirank. Според класациите на Еduniversal, Best Masters и др., училището е класирано като най-доброто бизнес училище в България.
Висше училище по мениджмънт (ВУМ), до 26 май 2015 г. Висше училище Международен колеж – Албена (вижте обнародваната промяна на името брой 38, стр.1 в Държавен вестник), е международно бизнес училище, чието седалище е в град Варна, България, Европа. В него студенти от над 40 страни придобиват отлично образование в областите: бизнес, маркетинг, информационни технологии, компютърни науки, туризъм, хотелски мениджмънт и кулинарни изкуства.
- Организационна структура
- Събрание на Учредителите и Донорите
- Програми с двойни дипломи
- История
- Визия, Мисия и Ценности
- Постижения
Висш Академичен Борд
Правилник за дейността на ВАБ Висш Академичен Борд ВУМУчилището съществува от 1996 година като колеж по туризъм и постепенно прераства в акредитирано специализирано висше училище по мeниджмънт. Днес ВУМ предлага бакалавърски и магистърски програми с двойна диплома, преподавани изцяло на английски език в сътрудничество с университети във Великобритания, Швейцария, Франция, Норвегия и Холандия.
Учебните планове са съобразени с тези на партниращите институции и от студентите се очаква да покриват съответните високи изпитни стандарти. Те завършват с образователни степени, присъждани от партниращите университети и от ВУМ. Повече информация можете да намерите тук.
Висшето училище води началото си от 1992 г. – началото на демократичните промени в България, когато е регистриран Българо-холандски институт по мениджмънт. Ние сме първото частно висше училище в България, където се преподава изцяло на английски език и се завършва с двойни дипломи. При това, и първото висше училище в България, прилагащо новаторски методи на преподаване като проблемно-базирано обучение (PBL – Problem-Based Learning); обучение, базирано на конкретни случаи (CBL – Case-Based Learning) и интерактивно обучение.
Четири години по-късно получаваме първата акредитация като висше училище с названието Международен колеж – Албена. Скоро след това се подписват договори за двойни дипломи с други образователни институции CHN Stenden University, Холандия, и University College Birmingham, Великобритания. Международен колеж – Албена приема името Висше училище Международен колеж.
През 2004 г. Висшето училище се мести от Албена в Добрич, където продължава успешно да се разраства. ВУМ (тогава ВУМК) е първото висше училище в България, което получава акредитация от Британската акредитационна комисия. Не след дълго то подписва стратегически договор за сътрудничество с Cardiff Metropolitan University, Великобритания. Друго доказателство за постоянния стремеж на ВУМ към успех е фактът, че от студентите вече не се изисква да се обучават във Великобритания в продължение на една година, а могат да изкарат целия курс на обучение в България, без това да ги лишава от възможността да получат диплома от Cardiff Met.
ВУМ знае как да превърне успеха в навик и ще ви научи как да го постигнете.
Визия
ВУМ да се утвърди като водещо иновативно висше училище от предприемачески тип, добре разпознаваемо в България и по света, което на основата на релевантни научни изследвания, публикации и обучение подготвя успешни личности и професионалисти, чрез които допринася за развитието на бизнес средата в България и изграждането на общество, базирано на знанието.Мисия
ВУМ се ангажира:- да предоставя качествено и адекватно на нуждите на бизнеса и съвременното общество образование чрез прилагане на ясно изразен интердисциплинарен подход, иновативни методи на обучение и фокус върху предприемаческите умения на студентите;
- да създава либерална среда за развитие на наука и научно-приложни изследвания, която насърчава креативността и предприемаческия дух;
- да си партнира активно с бизнеса и гражданското общество с цел трансфер на иновации и развитие на социално предприемачество.
Ценности
Във всички свои дейности академичната общност на ВУМ ще защитава следните принципи и ценности:- стремеж към качество и амбиция за успех;
- етика и взаимно уважение;
- социална отговорност и устойчивост.
Международен колеж към ВУМ
Стопански факултет към ВУМ
Департамент по Модерни обучителни методи
Съвременната организация и управление на висшето училище изисква създаването на предпоставки за прилагане на средства за електронна комуникация. Уеб-страницата на ВУМ е сред основните средства за предоставяне на актуална информация за висшето училище.
Чрез нея, висшето училище се стреми да осигури информационна обезпеченост на всички заинтересовани страни (студенти, академични, бизнес партньори), както и да привлече нови такива. Секция „Информация за обществеността“ цели да улесни достъпа до информация на заинтересованите страни и чрез линкове води до информация, публикувана според дейността и съответното звено в рамките на ВУМ.
Сред силните страни, които са заложени в маркетинг стратегията на Висше училище по мениджмънт, са множеството възможности за кариерно развитие (стаж по специалността), обмен, мобилности в чуждестранни образователни институции, обучение за двойна диплома, както и участие в редица събития, конференции и форуми. От изключителна важност за висшето училище е да се предоставя актуална информация по гореизброените теми, насочени към развитието като специалисти на настоящите студенти – новопостъпили и такива в по-горен курс.
- Университетски форуми с участието на студенти, синдикални и потребителски организации;
- Студентски научни сесии;
- Организирани от висшето училище конференции;
- Актуални покани за научни конференции;
- Участия в национални и международни проекти;
- Актуализиране на учебни планове и програми.
Висше училище по мениджмънт активно подкрепя, насърчава и развива научнатa дейност в различни направления, спортни постижения и бизнес успехи на студенти (настоящи и завършили). ВУМ се стреми да насърчава развитието на изследователски дейности сред студенти и академичен състав с различни способи. Сред тях е редовното оповестяване на актуални приоритети и цели на научно-изследователската дейност на академичния състав; постиженията на преподаватели и студенти от научно-изследователската, изпълнителската и спортна дейност.
Висшето училище предоставя актуална информация по гореизброените теми на бъдещи и настоящи студенти, индустриални организации, представители на бизнеса, настоящи и бъдещи бизнес и академични партньори, местна власт, завършили студенти на ВУМ. Информацията се разпространява и предоставя чрез секция в уебстраницата на ВУМ, достъпна от заглавна страница в меню „За нас“, наречена „Научна дейност“.
Уебстраницата на ВУМ има отделно разработена секция, която информира за настоящите партньорства с висши училища от страни партниращи в програма Еразъм+ и страни, които са част от програмата. Висшето училище работи активно по програми за мобилност на студенти с партньорски институции от Европа, Азия, Африка, Южна Америка и Северна Америка.
Висше училище по мениджмънт провежда ежегодни вътрешни и външни одити под различни форми. ВУМ следва мнението на студентите и бизнес организациите - техните желания и препоръки. С цел получаване на обратна връзка относно качеството на обучение, преподавателски състав и реализация на студентите, висшето училище провежда анкетни проучвания през академичната година.
- Резултати от вътрешни и външни одити
- Резултати и мерки, взети след проведени анкетни проучвания сред студентите за качеството на обучение и на преподавателския състав
- Международен бизнес и мениджмънт
- Международни финанси и търговия
- Хотелски мениджмънт
- Магистратура Бизнес администрация
- Магистратура Международен туризъм
- Резултати от проведени анкетни проучвания сред студенти и работодатели за реализация и заетост на завършилите студенти
- Доклад на отдел Маркетинг за студентска удовлетвореност в периода 2016-2017 г.
- Проучване за степента на заинтересованост на работодателите към компетенциите, получавани във ВУМ
- Проучване за степента на заинтересованост сред кандидат-студенти
Уебстраницата на ВУМ има изградени секции и подсекции, на които е публикувана всяка една специалност предлагана от висшето училище. Специалностите се публикуват в секция „Обучение“ достъпна от началната страница на ВУМ, като се разделят на бакалавърски и магистърски програми.
- Професионални направления и специалности за обучение в съответни образователно-квалификационни степени:
- Действащи учебни планове и програми;
- Стопански факултет
- Професионално направление "Администрация и управление"
- Бизнес администрация - редовна форма на обучение - ОКС Магистър
- Бизнес администрация - задочна форма на обучение - ОКС Магистър
- Международен бизнес и мениджмънт - редовна форма на обучение - ОКС Бакалавър
- Международен бизнес и мениджмънт - задочна форма на обучение - ОКС Бакалавър
- Международен бизнес и мениджмънт - ОКС Бакалавър след ОКС Професионален бакалавър
- Професионално направление "Икономика"
- Професионално направление "Туризъм"
- Международен туризъм - редовна форма на обучение - ОКС Магистър
- Международен туризъм - задочна форма на обучение - ОКС Магистър
- Хотелиерство и кулинарни изкуства - редовна форма на обучение - ОКС Бакалавър
- Хотелиерство и кулинарни изкуства - задочна форма на обучение - ОКС Бакалавър
- Международен туристически мениджмънт - редовна форма на обучение - ОКС Бакалавър
- Международен туристически мениджмънт - задочна форма на обучение - ОКС Бакалавър
- Международен туристически мениджмънт - ОКС бакалавър след ОКС професионален бакалавър
- Хотелски мениджмънт - ОКС Бакалавър
- Хотелски мениджмънт - ОКС бакалавър след ОКС професионален бакалавър
- Професионално направление "Администрация и управление"
- Международен колеж
- Професионално направление "Администрация и управление"
- Професионално направление "Икономика"
- Професионално направление "Туризъм"
- Професионално направление "Информатика и компютърни науки"
- Стопански факултет
- Форми на обучение;
- Квалификационни характеристики;
- Характеристики на учебни дисциплини:
- Факултативни учебни дисциплини;
- Характеристиките на задължителните учебни дисциплини са достъпни през информационните страници на съответната специалност (пример);
- Форми за оценяване и график на изпитните сесии;
- Данни за успеваемостта на студентите и заетостта на завършилите висше образование
- Вътрешни нормативни документи;
- Заседания на Академичния съвет;
- Заседания на Факултетен и катедрен съвет;
- Развитие на академичния състав.
- Годишен доклад за състоянието и развитието на Висше училище по мениджмънт
- Годишен финансов отчет на Висше училище по мениджмънт за 2015 г.
- Годишен финансов отчет на Висше училище по мениджмънт за 2016 г.
- Бюджет на Висше училище по мениджмънт за 2017 г.
- План за реализирани собствени приходи за периода 2016-2020
- План за финансиране на дейността на ВУМ за периода 2016-2020
- План за развитие на МТБ на ВУМ
Одити 2015 г.
Одити 2016 г.
- Вътрешен одит 18.02.2016
- Вътрешен одит 25.11.2016
- Вътрешен одит 17.03.2016
- Вътрешен одит 04.04.2016
- Вътрешен одит 12.06.2016
- Вътрешен одит 18.10.2016
Одити 2017 г.
- Правилник за дейността на ВАБ
- Правилник за дейността на СУД
- Правилник за устройството и дейността на ВУМ
- Правилник за условията и реда за заемане на академични длъжности
- Правилник ОККК
- Правилник за дейността на Ректорски съвет
- Правилник за прием на студенти
- Application process steps
- English Language Proficiency Proforma Varna University of Management
- Правилник за вътрешния ред
- Правилник за правата и задълженията на студентите
- Правилник за прилагане на системата за натрупване и трансфер на кредити
- Стандарти за разработване на учебна документация
- Правилник за управление на студентското състояние
- Правилник за подаване и разглеждане на жалби, сигнали и предложения от студенти
- Приложение 1 - Формуляр за жалби и сигнали
- Formal Complaint Application Form
- Правилник за НИД
- Правилник за устройството и дейността на НИИ
- Правилник за устройството и дейността на тюторната система
- Правилник за устройството и дейността на алумни асоциацията
- Правилник за устройството и дейността на КООК
- Правилник за атестация, заетост, оценка на труда и заплащане на преподавателите
- Правилник за разработването и разпространението на учебните планове и програми
- Правилник за устройството и дейността на тюторната система
- Правилник за управление на учебния процес
- Правилник за организацията и дейността на БИК
- Правила за обслужване на потребителите на БИК
- Правилник за предотвратяване, установяване и санкциониране на плагиатството и други неетични практики
- Правилник за осигуреност на обучението
- Правилник за дейността на органите за управление на Стопански факултет
- Правилник за дейността на органите за управление на Международен Колеж
- Правилник за устройството и дейността на Международен колеж
- Правилник за дейността на ДМОМ
- ПРАВИЛНИК ЗА СЪСТАВЯНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРОУЧВАНЕ СРЕД ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ
- Правилник летни стажове
- Етичен кодекс
- Правилник за дейността на КЕАЕ
- Правилник за устройството и дейността на кариерен център
- Програма на стажа
- Internship Guidelines
- Правилник за устройството и дейността ЦЕНТЪР БОС
- Правилник за ECTS
- Правилник за осигуреност на обучението на студентите от по-висока възрастова група
- Правилник за разпределение и оценка на заетостта и усилията на преподавателите
- Правилник за разработването и разпространнието на учебни планове и програми
- Правилник за управление на учебния процес
- Вътрешни правила на ВУМ във връзка с личните данни
- СОПКО
- Стандарти за учебна документация
- ПРАВИЛНИК за реда и условията за провеждане на следдипломна квалификация
- Удостоверение за специализация - образец
- Свидетелство за професионална квалификация - образец
- Професионален бакалавър - образец
- Бакалавър - образец
- Европейско дипломно приложение - образец
- Магистър - образец
- Правилник за обучение на докторанти
- Правилник-документация-докторски програми
- Стандарт за разпределение по видове дейности-докторанти
Програма "Еразъм+", Изграждане на капацитет в областта на младежките дейности
- #PlayEurope ‐ Образователни игри за активно гражданство (PLAYEUROPE)
- Възраждане и мобилизиране на общности чрез спорт: Интегриране на мениджмънта на спортни събития в работата с младежи за постигане на трайно социално въздействие (THE SCORE)
Изпълнени проекти
ОП "Развитие на човешките ресурси" 2007-2013
- Създаване на център за електронно обучение към Висше училище "Международен колеж"
- Комплексно иновативно оптимизиране на системата за качество във ВУ „Международен колеж” (КИОСК)
Ако желаете да се присъедините към лидерите на утрешния ден и да се наредите сред световните бизнес визионери, кандидатствайте сега.
Програма "Еразъм+", Изграждане на капацитет в областта на младежките дейности
Еразъм+, КД2 „Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики“ Еразъм+, КД2 „Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики“, обучение за възрастни Програма „Румъния-България” 2014-2020, ИНТЕРРЕГ V-A OП "Развитие на човешките ресурси" 2014 - 2020, процедура BG05M9OP001-2.005 - Активно включванеИзпълнени проекти
Европа за гражданите Еразъм+, КД2 „Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики“ Младежта в действиеАко желаете да се присъедините към лидерите на утрешния ден и да се наредите сред световните бизнес визионери, кандидатствайте сега.