На 12 август в курортния комплекс Албена се проведе XVII Международна научна конференция, организирана от Висше училище по мениджмънт (ВУМ) в партньорство с Регионалния академичен център на Българската академия на науките в Добрич, представляван от доц. Силвена Денчева. Събитието беше под надслов „Съвременни тенденции в науката, образованието, бизнеса и туризма“ и събра на едно място водещи учени, преподаватели и изследователи от различни държави, сред които Украйна, България, Полша и Румъния.
Конференцията беше тържествено открита от доц. д-р Тодор Радев, президент на ВУМ, който приветства гостите и участниците и подчерта значимостта на международното сътрудничество в научната сфера. Сред присъстващите бяха както утвърдени учени, така и млади изследователи, което придаде на събитието атмосфера на обмен на знания и идеи.
Пленарните доклади, които поставиха основата на дискусиите, бяха представени от изтъкнати лектори: проф. Архипова от Украйна, доц. Джина Мутнару от Румъния и проф. Димитрина Каменова от България. Темите на техните доклади обхващаха актуални въпроси и предизвикателства в различни научни направления, свързани с образованието, иновациите в бизнеса и развитието на туризма.
След пленарната част, участниците в конференцията се включиха в кръгла маса, на която бяха обсъдени перспективите и предизвикателствата пред научните изследвания в контекста на глобалните промени. Темите на дискусиите включваха влиянието на цифровизацията върху образователния процес, устойчивото развитие на туристическата индустрия и иновациите в бизнес средата.
Конференцията завърши с обмен на контакти и идеи за бъдещи съвместни проекти, които да укрепят връзките между научните среди в различните държави. Събитието беше оценено като изключително ползотворно от всички участници, които изразиха готовност за бъдещо сътрудничество и участие в следващи издания на конференцията.
Със своето международно участие и разнообразие на темите, XVII Международна научна конференция в Албена затвърди ролята си като значимо събитие в научния календар на региона и допринесе за развитието на съвременните научни изследвания в областта на образованието, бизнеса и туризма.