vum-logo-header-BG

Тъй като предизвикателствата, свързани с глобалното затопляне, деградацията на околната среда и изчерпването на ресурсите, стават все по-неотложни, бяха предприети множество политики, законодателни промени и инвестиции, за да се насочи светът към по-екологично, цифрово и приобщаващо бъдеще.

Това доведе до сериозни промени във всеки аспект на европейската икономика, пазара на труда и поведението на хората, което, съответно, носи както предизвикателства, така и възможности.

Туристическият сектор съставлява 1/10 от световния БВП и заетостта и е признат за силен актив за развитие на много държави (включително България, Литва и Турция). Секторът обаче е изправен пред предизвикателството да се адаптира бързо към тройния преход, но и да се възползва от възможностите, които тези макротенденции предоставят.

До голяма степен превръщането на туризма в по-устойчив се отнася до възприемането на бизнес процеси и технологии, които обръщат негативното въздействие върху околната среда и общностите. Поради което се счита, че квалифицирана работна сила с набор от добре дефинирани и практически зелени умения може да помогне на сектора да се възползва ефективно от възможностите за растеж, предлагани от тройния преход.

В това отношение системите за образование и обучение играят важна роля.

TRANS4GREEN е малък проект, който оценява ролята на зелените умения за устойчивото развитие на туризма.

Проектът има за цел да включи зелените умения в професионалното образование и обучение в областта на туризма в България, Турция и Литва, така че да повиши капацитета на учащите се и завършилите с различни профили да се възползват от нововъзникващите възможности за кариера, предлагани от устойчивия туризъм.

Съответно, проектът се стреми да отговори на нуждите на България, Турция и Литва, по-специално на необходимостта от зелени умения в туризма, и да предостави решение в рамките на ПОО.

TRANS4GREEN обединява двама доставчици на ПОО и един доставчик на курсове за учене през целия живот за туристически професии, които имат за цел да предоставят висококачествено обучение и да осигурят на своите възпитаници заетост в динамично развиващия се туристически сектор. Като отговарят на призива за „екологизиране“ на туризма, партньорите изпълняват мисията си на социални участници.

Проектът стартира през февруари 2024 г. и в продължение на 21 месеца ще бъдат реализирани 4 ключови дейности. Те включват задачи, свързани с проучване и идентифициране на пътеки за работа, разработване на методологии и специално разработени и активни инструменти за обучение, както и пилотиране.

На първия етап от проектна реализация бе проведено проучване на пътищата за интегриране на преносими зелени умения в професионалното образование и обучение в областта на туризма в България, Литва и Турция. Получените резултати бяха представени и дискутирани по време на международния семинар „Умения за зелена трансформация на туризма“, който се състоя на 12 юни 2024г. във Варна, България. Получените в рамките на събитието препоръки на заинтересованите страни бяха инкорпорирани в доклада.

ДОКЛАД „ПЪТЕКИ ЗА ИНТЕГРИРАНЕ НА ПРЕНОСИМИТЕ ЗЕЛЕНИ УМЕНИЯ В ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ ПО ТУРИЗЪМ В БЪЛГАРИЯ, ТУРЦИЯ И ЛИТВА“

Ако сте обучител в областта на ПОО в туризма, ръководител на образователна институция, която организира ПОО в туризма, курс за обучение или преквалификация в туризма или представител на туристическия бизнес, този доклад може да ви помогне да генерирате идеи и да придобиете знания за това как да интегрирате изграждането на екологични умения в съществуващите учебни програми и стандарти за обучение в областта на ПОО за професии в туризма.

Освен това, тъй като резултатите от TRANS4GREEN могат да ви помогнат да включите изграждането на зелени умения във вашите учебни програми, за да гарантирате, че бъдещите специалисти са добре запознати с устойчивите практики в туризма, не забравяйте да посетите нашия уебсайт, страницата ни в социалните медии или да се свържете с нас директно за повече информация.