Във Висше училище по мениджмънт тази година 14-ти февруари няма да бъде само празник на виното и любовта, а и на кулинарните иновации. Именно на тази дата ще се проведе поредното кулинарно преживяване “Food Innovation Exhibition”, което ще представи уникални кулинарни продукти и разработки на студенти от специалностите „Гастрономия и кулинарни изкуства“ и „Хотелиерство и кулинарни изкуства“.
Като част от дисциплината „Иновации и креативност в кулинарните изкуства“, студентите от кулинарните специалности на Институт по кулинарни изкуства имаха за задача да създадат свои собствени нови продукти, както и да разработят оперативно тяхното внедряване в реални условия. Студентите трябваше да измислят свои авторски ястия с уникални рецепти, които не са използвани досега. Част от младите кулинари са се концентрирали върху визуалното преживяване, свързано с тяхното изделие, а други наблягат на вкусови качества или нестандартна текстура, опитват интересни съчетания на храни и продукти, или използват елементи от националната си кухня.
По време на финалната част от изпита, младите шеф-готвачи ще трябва да организират собствени щандове, на които да демонстрират иновативните си кулинарни продукти пред комисията за оценка.
За съжаление, поради необходимостта от спазване на противоепидемичните мерки, тази година събитието няма да бъде в отворен формат, но екипът на ВУМ ще се постарае да зарадва всички с много видеа, снимки и лайфстиймове в социалните мрежи.
Обучението в Институт по кулинарни изкуства към Висше училище по мениджмънт е изключително практически-ориентирано и се характеризира с иновативност, изследователски елементи и нетрадиционен подход към кулинарните изкуства. Наред с академичните знания, студентите започват да трупат значителни практически умения още от началото на обучението си, което ги подготвя за реална работна среда и спомага за професионалното им и творческо развитие.
Практическата подготовка на студентите се реализира в различни направления, с цел запознаването им с целия спектър от дейности в сферата на гостоприемството и кулинарните изкуства. Под ръководството на техните шеф-инструктори, всеки семестър студентите планират и организират повече от 30 тематични събития, по време на които реални клиенти резервират места в специално оборудвания учебен ресторант. В рамките на обучението си студентите получават възможност да участват и в редица външни за образователната институция събития – изложения, панаири, благотворителни събития, кулинарни демонстрации, състезания и други, както в България, така и в чужбина. Безспорно, едно от най-важните предимства на обучението в Институт по кулинарни изкуства е възможността студентите да проведат до 12 месеца практически стаж в чужбина и да бъдат част от екипа на някои от най-добрите ресторанти в света. Университетът партнира с повече от 80 висококатегорийни ресторанта, включително такива със звезди „Мишлен“ в Европа, за да предложи най-добрите възможности за практика на студентите и да ги фокусира върху всеки детайл от реалното функциониране на ресторантьорския и кетъринг бизнес, формирайки у тях ценностите и уменията, които се изискват от бъдещите предприемачи и лидери в хранителната индустрия.