VUM BG Pantone Logo (1)(1)

Когато чуем думите „иновaции в кулинарното изкуство“, сетивата ни се изострят и се подготвят за експлозия от изненади. Именно това за пореден път ни обещават студентите от Института по кулинарни изкуства към Висше училище по мениджмънт (ВУМ), които с нетърпение очакват тазгодишното издание на Food Innovation Exhibition.

Младите шеф-готвачи имат изключителната възможност да представят своята визия за бъдещето на кулинарията в рамките на модула „Иновации и креативност в кулинарните изкуства“. Студентите от програмите „Гастрономия и кулинарни изкуства“ и „Хотелиерство и кулинарни изкуства“ разработват и представят уникално авторско творение, с което защитават своите знания и умения по време на практическия си изпит – Food Innovation Exhibition.

Под вещото ръководство на шеф-инструкторите младите таланти са създали поредица от иновативни продукти, които надхвърлят традиционното разбиране за „ястие“ и представят нови гледни точки към храната, здравето и устойчивостта.

Практическият изпит ще се проведе на 21 януари 2026 г. в тренировъчния ресторант на Института по кулинарни изкуства към ВУМ. Студентите ще бъдат оценявани от експертна комисия в състав: шеф Хю Бутен – директор на Института по кулинарни изкуства, доц. д-р Мая Иванова – ръководител на Катедра „Туризъм“, ас. Ирина Петкова – програмен директор на програмата „Гастрономия и кулинарни изкуства“ за стратегическия академичен партньор на ВУМ – Cardiff Metropolitan University, както и външни оценители от кулинарната индустрия. В оценяването ще се включат и партньорите на университета от „Метро Академия“, които ще отличат най-добрите проекти със специални награди.

Всеки студент ще разполага със собствен щанд, на който ще представи разработения от него продукт. Повдигаме завесата към този празник на иновативната кулинария с част от проектите, които ще видим на Food Innovation Exhibition 2026: OVERRA – веган алтернатива на яйцата; “Shake Me” – „направи си сам“ комплект за коктейли; Bubbly Caesar – сферифициран сос „Цезар“, който удължава свежестта на салатите и намалява употребата на пластмасови опаковки; билкови шоколадови бонбони, подходящи за диабетици; занаятчийски ефервесцентни таблетки – колекция за сезонна грижа за здравето, както и още много кулинарни изненади.

Практическият изпит в рамките на Food Innovation Exhibition е естествено продължение на обучението на младите кулинари в Института по кулинарни изкуства към Висше училище по мениджмънт. Студентите от двете бакалавърски програми получават не само солидна академична подготовка, но и интензивно практическо обучение, което ги подготвя за реалните предизвикателства в професионалната кухня. Бъдещите шеф-готвачи участват в организирането на над 20 тематични вечери в тренировъчния ресторант на университета и се включват в редица външни събития в България и чужбина. Като част от задължителните стажове студентите имат възможност да трупат опит във висококатегорийни ресторанти в Европа, включително и такива, отличени със звезда „Мишлен“.

Събитието е с ограничен достъп и не е отворено за външни лица. То е предназначено е за медии, представители на кулинарната индустрия, партньори на университета и близки на студентите.